
Acetate: Premium Lightweight Comfort
Premium plant-based material offering rich colors and patterns. Lightweight and hypoallergenic. Perfect for all-day comfort and style.
Product information
(50 reviews)
Share your experience with this product
KEZVOR consistently produces high…
This was my second time ordering with…
Excellent eye glasses and fast shipping…
Super cute frames and solid customer…
Quality performance
Love how fast & easy it is to order…
Affordable quality!
KEZVOR S154 M Clear Pink
Oval Clear Pink Acetate-metal Full-rim Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | S154B |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge |
| Size: | Medium (51□20-142 mm) |
| Frame Shape: | Oval |
| Price: | Under $40 |
| Material: | Acetate-Metal |
| weight: | 16g |
| lensDiagonalSize: | 51mm |
| Lens Width: | 51 mm |
| Lens Height: | 47 mm |
| Bridge Width: | 20 mm |
| Frame Width: | 129 mm |
| Temple Length: | 142 mm |




| SKU: | S154B |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge |
| Size: | Medium (51□20-142 mm) |
| Frame Shape: | Oval |
| Price: | Under $40 |
| Material: | Acetate-Metal |
| weight: | 16g |
| lensDiagonalSize: | 51mm |
| Lens Width: | 51 mm |
| Lens Height: | 47 mm |
| Bridge Width: | 20 mm |
| Frame Width: | 129 mm |
| Temple Length: | 142 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.
Share your experience with this product
KEZVOR consistently produces high…
This was my second time ordering with…
Excellent eye glasses and fast shipping…
Super cute frames and solid customer…
Quality performance
Love how fast & easy it is to order…
Affordable quality!