
TR90: Ultra-Flexible Strength
Swiss-engineered thermoplastic for extremely flexibility, lightweight and durable. Memory plastic returns to shape after bending.
Product information
(0 review)
KEZVOR S324 Black L
Geometric Black Tr90 Full-rim Bifocal & Progressive, Adjustable Nose Pads Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | S324A |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, Adjustable Nose Pads |
| Size: | Extra Wide (52□22-145 mm) |
| Frame Shape: | Geometric |
| Material: | TR90 |
| weight: | 21g |
| lensDiagonalSize: | 54mm |
| Lens Width: | 52 mm |
| Lens Height: | 39 mm |
| Bridge Width: | 22 mm |
| Frame Width: | 145 mm |
| Temple Length: | 145 mm |




| SKU: | S324A |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, Adjustable Nose Pads |
| Size: | Extra Wide (52□22-145 mm) |
| Frame Shape: | Geometric |
| Material: | TR90 |
| weight: | 21g |
| lensDiagonalSize: | 54mm |
| Lens Width: | 52 mm |
| Lens Height: | 39 mm |
| Bridge Width: | 22 mm |
| Frame Width: | 145 mm |
| Temple Length: | 145 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.