
TR90: Ultra-Flexible Strength
Swiss-engineered thermoplastic for extremely flexibility, lightweight and durable. Memory plastic returns to shape after bending.
Product information
(60 reviews)
Share your experience with this product
Perfect fit
I love KEZVOR
I love my prescription sunglasses
I've never been disappointed in their service
This is the 2nd time I have ordered…
Always happy with KEZVOR specs
I am crazy about all my new glasses and…
Go with these guys- worth it!
Quality bifocals
New glasses
KEZVOR S137 S Pink Clear
Cat Eye Pink Clear Tr90 Full-rim Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | S137C |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge |
| Frame Shape: | Cat eye |
| Size: | Narrow (52□19-142 mm) |
| Material: | TR90 |
| Price: | Under $40 |
| weight: | 23g |
| lensDiagonalSize: | 52mm |
| Lens Width: | 52 mm |
| Lens Height: | 46 mm |
| Bridge Width: | 19 mm |
| Frame Width: | 127 mm |
| Temple Length: | 142 mm |




| SKU: | S137C |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge |
| Frame Shape: | Cat eye |
| Size: | Narrow (52□19-142 mm) |
| Material: | TR90 |
| Price: | Under $40 |
| weight: | 23g |
| lensDiagonalSize: | 52mm |
| Lens Width: | 52 mm |
| Lens Height: | 46 mm |
| Bridge Width: | 19 mm |
| Frame Width: | 127 mm |
| Temple Length: | 142 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.
Share your experience with this product
Perfect fit
I love KEZVOR
I love my prescription sunglasses
I've never been disappointed in their service
This is the 2nd time I have ordered…
Always happy with KEZVOR specs
I am crazy about all my new glasses and…
Go with these guys- worth it!
Quality bifocals
New glasses