
TR90: Ultra-Flexible Strength
Swiss-engineered thermoplastic for extremely flexibility, lightweight and durable. Memory plastic returns to shape after bending.
Product information
(45 reviews)
Share your experience with this product
They were perfect and customer service…
site and chat service made it easy to order
My mirrored sunglasses are great
Great selections and beautifully made
Amazing
Thank you
Happy customer
Great selection and price
The order process was easy
Variety/Professional
KEZVOR S163 M Red Pattern
Cat Eye Red Pattern Tr90 Full-rim Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | S163C |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge |
| Size: | Medium (55□15-149 mm) |
| Frame Shape: | Cat eye |
| Material: | TR90 |
| Price: | Under $40 |
| weight: | 18g |
| lensDiagonalSize: | 55mm |
| Lens Width: | 55 mm |
| Lens Height: | 44 mm |
| Bridge Width: | 15 mm |
| Frame Width: | 131 mm |
| Temple Length: | 149 mm |




| SKU: | S163C |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge |
| Size: | Medium (55□15-149 mm) |
| Frame Shape: | Cat eye |
| Material: | TR90 |
| Price: | Under $40 |
| weight: | 18g |
| lensDiagonalSize: | 55mm |
| Lens Width: | 55 mm |
| Lens Height: | 44 mm |
| Bridge Width: | 15 mm |
| Frame Width: | 131 mm |
| Temple Length: | 149 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.
Share your experience with this product
They were perfect and customer service…
site and chat service made it easy to order
My mirrored sunglasses are great
Great selections and beautifully made
Amazing
Thank you
Happy customer
Great selection and price
The order process was easy
Variety/Professional