
Acetate: Premium Lightweight Comfort
Premium plant-based material offering rich colors and patterns. Lightweight and hypoallergenic. Perfect for all-day comfort and style.
Product information
(33 reviews)
Share your experience with this product
Love em!
Great!
Fast service excellent results
Order arrive promptly
I love KEZVOR
Keep up the good work
Very nice glasses for reasonable price
KEZVOR S139 M Tortoise
Cat Eye Tortoise Acetate Full-rim Bifocal & Progressive, For Small Face Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | S139D |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face |
| Size: | Medium (53□18-140 mm) |
| Frame Shape: | Cat eye |
| Price: | Under $40 |
| Material: | Acetate |
| weight: | 21g |
| lensDiagonalSize: | 53mm |
| Lens Width: | 53 mm |
| Lens Height: | 43 mm |
| Bridge Width: | 18 mm |
| Frame Width: | 129 mm |
| Temple Length: | 140 mm |




| SKU: | S139D |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face |
| Size: | Medium (53□18-140 mm) |
| Frame Shape: | Cat eye |
| Price: | Under $40 |
| Material: | Acetate |
| weight: | 21g |
| lensDiagonalSize: | 53mm |
| Lens Width: | 53 mm |
| Lens Height: | 43 mm |
| Bridge Width: | 18 mm |
| Frame Width: | 129 mm |
| Temple Length: | 140 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.
Share your experience with this product
Love em!
Great!
Fast service excellent results
Order arrive promptly
I love KEZVOR
Keep up the good work
Very nice glasses for reasonable price