
Metal: Sleek Modern Design
Sleek and sophisticated frames crafted from premium alloys. Adjustable for perfect fit. Ideal for minimalist, contemporary styles.
Product information
(75 reviews)
Share your experience with this product
I could not be happier!
A large selection
Ok I love KEZVOR great styles great…
I have ordered from KEZVOR optical for…
I ❤️ My KEZVOR Glassed
great !!
I had a great purchase experience with…
There are a wide variety of frames to…
Couldn’t be happier
Glass order I received didn't fit
KEZVOR E160 M Pink Gold
Geometric Pink Gold Metal Full-rim Bifocal & Progressive, For Small Face, Adjustable Nose Pads, For Low Nose Bridge, Spring Hinge Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | E160B |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, Adjustable Nose Pads, For Low Nose Bridge, Spring Hinge |
| Size: | Medium (53□17-142 mm) |
| Material: | Metal |
| Frame Shape: | Geometric |
| Price: | Under $40 |
| weight: | 22g |
| lensDiagonalSize: | 60mm |
| Lens Width: | 53 mm |
| Lens Height: | 47 mm |
| Bridge Width: | 17 mm |
| Frame Width: | 130 mm |
| Temple Length: | 142 mm |




| SKU: | E160B |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, Adjustable Nose Pads, For Low Nose Bridge, Spring Hinge |
| Size: | Medium (53□17-142 mm) |
| Material: | Metal |
| Frame Shape: | Geometric |
| Price: | Under $40 |
| weight: | 22g |
| lensDiagonalSize: | 60mm |
| Lens Width: | 53 mm |
| Lens Height: | 47 mm |
| Bridge Width: | 17 mm |
| Frame Width: | 130 mm |
| Temple Length: | 142 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Transitions® & Photochromic
2-in-1 lenses that automatically darken when exposed to direct sunlight.
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.
Blue Light Blocking
Protect your eyes from the negative side effects of phone, computer, and tablet screens.
Clear
Traditional, transparent lenses perfect for everyday use
Share your experience with this product
I could not be happier!
A large selection
Ok I love KEZVOR great styles great…
I have ordered from KEZVOR optical for…
I ❤️ My KEZVOR Glassed
great !!
I had a great purchase experience with…
There are a wide variety of frames to…
Couldn’t be happier
Glass order I received didn't fit