
Metal: Sleek Modern Design
Sleek and sophisticated frames crafted from premium alloys. Adjustable for perfect fit. Ideal for minimalist, contemporary styles.
Product information
(51 reviews)
Share your experience with this product
Great glasses, great prices
What a company!
Glasses were fine
Super easy to order
Twice happy
Great quality
Good enough service
KEZVOR E223 L Green
Cat Eye Green Metal Full-rim Lightweight, Bifocal & Progressive, For Wide Face, For Low Nose Bridge Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | E223A |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Lightweight, Bifocal & Progressive, For Wide Face, For Low Nose Bridge |
| Size: | Extra Wide (53□18-135 mm) |
| Material: | Metal |
| Frame Shape: | Cat eye |
| Price: | Under $40 |
| weight: | 14g |
| lensDiagonalSize: | 55mm |
| Lens Width: | 53 mm |
| Lens Height: | 42 mm |
| Bridge Width: | 18 mm |
| Frame Width: | 137 mm |
| Temple Length: | 135 mm |




| SKU: | E223A |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Lightweight, Bifocal & Progressive, For Wide Face, For Low Nose Bridge |
| Size: | Extra Wide (53□18-135 mm) |
| Material: | Metal |
| Frame Shape: | Cat eye |
| Price: | Under $40 |
| weight: | 14g |
| lensDiagonalSize: | 55mm |
| Lens Width: | 53 mm |
| Lens Height: | 42 mm |
| Bridge Width: | 18 mm |
| Frame Width: | 137 mm |
| Temple Length: | 135 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Transitions® & Photochromic
2-in-1 lenses that automatically darken when exposed to direct sunlight.
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.
Blue Light Blocking
Protect your eyes from the negative side effects of phone, computer, and tablet screens.
Clear
Traditional, transparent lenses perfect for everyday use
Share your experience with this product
Great glasses, great prices
What a company!
Glasses were fine
Super easy to order
Twice happy
Great quality
Good enough service