
TR90: Ultra-Flexible Strength
Swiss-engineered thermoplastic for extremely flexibility, lightweight and durable. Memory plastic returns to shape after bending.
Product information
(30 reviews)
Share your experience with this product
KEZVOR is amazing
Shocked… In a good way!
Perfect glassed
If it's nice, do it twice!
Always on top of my list
This was my first order and there will be many to follow!
Excellent Quality & Service
Love KEZVOR
Third time ordering!
Chose glasses based on what they…
KEZVOR S150 M Tortoise
Oval Tortoise Tr90 Full-rim Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | S150B |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge |
| Size: | Medium (52□20-145 mm) |
| Frame Shape: | Oval |
| Material: | TR90 |
| Price: | Under $40 |
| weight: | 18g |
| lensDiagonalSize: | 52mm |
| Lens Width: | 52 mm |
| Lens Height: | 45 mm |
| Bridge Width: | 20 mm |
| Frame Width: | 131 mm |
| Temple Length: | 145 mm |




| SKU: | S150B |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge |
| Size: | Medium (52□20-145 mm) |
| Frame Shape: | Oval |
| Material: | TR90 |
| Price: | Under $40 |
| weight: | 18g |
| lensDiagonalSize: | 52mm |
| Lens Width: | 52 mm |
| Lens Height: | 45 mm |
| Bridge Width: | 20 mm |
| Frame Width: | 131 mm |
| Temple Length: | 145 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.
Share your experience with this product
KEZVOR is amazing
Shocked… In a good way!
Perfect glassed
If it's nice, do it twice!
Always on top of my list
This was my first order and there will be many to follow!
Excellent Quality & Service
Love KEZVOR
Third time ordering!
Chose glasses based on what they…