
Acetate: Premium Lightweight Comfort
Premium plant-based material offering rich colors and patterns. Lightweight and hypoallergenic. Perfect for all-day comfort and style.
Product information
(16 reviews)
Share your experience with this product
Found my style!
Love them!
Great Company!!
Trendy not spendy
LOVE IT!
New favorite glasses!!!
Love these frames!
Great Deal and Great Frames
Amazing Lenses Perfect Frames
a new way to buy glasses
KEZVOR E197 M Red
Round Red Acetate-metal Full-rim Bifocal & Progressive, For Small Face, Adjustable Nose Pads, For Low Nose Bridge Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | E197A |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, Adjustable Nose Pads, For Low Nose Bridge |
| Size: | Medium (48□24-140 mm) |
| Price: | Under $40 |
| Frame Shape: | Round |
| Material: | Acetate-Metal |
| weight: | 23g |
| lensDiagonalSize: | 48mm |
| Lens Width: | 48 mm |
| Lens Height: | 44 mm |
| Bridge Width: | 24 mm |
| Frame Width: | 131 mm |
| Temple Length: | 140 mm |




| SKU: | E197A |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, Adjustable Nose Pads, For Low Nose Bridge |
| Size: | Medium (48□24-140 mm) |
| Price: | Under $40 |
| Frame Shape: | Round |
| Material: | Acetate-Metal |
| weight: | 23g |
| lensDiagonalSize: | 48mm |
| Lens Width: | 48 mm |
| Lens Height: | 44 mm |
| Bridge Width: | 24 mm |
| Frame Width: | 131 mm |
| Temple Length: | 140 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Transitions® & Photochromic
2-in-1 lenses that automatically darken when exposed to direct sunlight.
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.
Blue Light Blocking
Protect your eyes from the negative side effects of phone, computer, and tablet screens.
Clear
Traditional, transparent lenses perfect for everyday use
Share your experience with this product
Found my style!
Love them!
Great Company!!
Trendy not spendy
LOVE IT!
New favorite glasses!!!
Love these frames!
Great Deal and Great Frames
Amazing Lenses Perfect Frames
a new way to buy glasses