
Acetate: Premium Lightweight Comfort
Premium plant-based material offering rich colors and patterns. Lightweight and hypoallergenic. Perfect for all-day comfort and style.
Product information
(42 reviews)
Share your experience with this product
I got two pairs
Prescriptions have always been accurate…
Excellent choice of frames
Great website
Quality at a great price!
Great glasses!
Exactly what I expected
Prescription sunglasses 😎
Love it!
KEZVOR E164 L Pattern Black
Cat Eye Pattern Black Acetate-metal Full-rim Bifocal & Progressive, For Wide Face, Spring Hinge Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | E164B |
| Rim: | Full-Rim |
| Size: | Wide (53□19-141 mm) |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Wide Face, Spring Hinge |
| Frame Shape: | Cat eye |
| Price: | Under $40 |
| Material: | Acetate-Metal |
| weight: | 20g |
| lensDiagonalSize: | 56mm |
| Lens Width: | 53 mm |
| Lens Height: | 46 mm |
| Bridge Width: | 19 mm |
| Frame Width: | 136 mm |
| Temple Length: | 141 mm |




| SKU: | E164B |
| Rim: | Full-Rim |
| Size: | Wide (53□19-141 mm) |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Wide Face, Spring Hinge |
| Frame Shape: | Cat eye |
| Price: | Under $40 |
| Material: | Acetate-Metal |
| weight: | 20g |
| lensDiagonalSize: | 56mm |
| Lens Width: | 53 mm |
| Lens Height: | 46 mm |
| Bridge Width: | 19 mm |
| Frame Width: | 136 mm |
| Temple Length: | 141 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Transitions® & Photochromic
2-in-1 lenses that automatically darken when exposed to direct sunlight.
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.
Blue Light Blocking
Protect your eyes from the negative side effects of phone, computer, and tablet screens.
Clear
Traditional, transparent lenses perfect for everyday use
Share your experience with this product
I got two pairs
Prescriptions have always been accurate…
Excellent choice of frames
Great website
Quality at a great price!
Great glasses!
Exactly what I expected
Prescription sunglasses 😎
Love it!