
Acetate: Premium Lightweight Comfort
Premium plant-based material offering rich colors and patterns. Lightweight and hypoallergenic. Perfect for all-day comfort and style.
Product information
(78 reviews)
Share your experience with this product
My first pair of KEZVOR glasses
Great sunglasses
Online shopping is easy
Getting my glasses from KEZVOR is fun
I have used KEZVOR for years and highly…
KEZVOR E152 L Orange Clear
Cat Eye Orange Clear Acetate-metal Full-rim Bifocal & Progressive, For Wide Face, Spring Hinge Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | E152A |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Wide Face, Spring Hinge |
| Size: | Extra Wide (57□17-141 mm) |
| Frame Shape: | Cat eye |
| Price: | Under $40 |
| Material: | Acetate-Metal |
| weight: | 18g |
| lensDiagonalSize: | 57mm |
| Lens Width: | 57 mm |
| Lens Height: | 45 mm |
| Bridge Width: | 17 mm |
| Frame Width: | 139 mm |
| Temple Length: | 141 mm |




| SKU: | E152A |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Wide Face, Spring Hinge |
| Size: | Extra Wide (57□17-141 mm) |
| Frame Shape: | Cat eye |
| Price: | Under $40 |
| Material: | Acetate-Metal |
| weight: | 18g |
| lensDiagonalSize: | 57mm |
| Lens Width: | 57 mm |
| Lens Height: | 45 mm |
| Bridge Width: | 17 mm |
| Frame Width: | 139 mm |
| Temple Length: | 141 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Transitions® & Photochromic
2-in-1 lenses that automatically darken when exposed to direct sunlight.
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.
Blue Light Blocking
Protect your eyes from the negative side effects of phone, computer, and tablet screens.
Clear
Traditional, transparent lenses perfect for everyday use
Share your experience with this product
My first pair of KEZVOR glasses
Great sunglasses
Online shopping is easy
Getting my glasses from KEZVOR is fun
I have used KEZVOR for years and highly…