
Acetate: Premium Lightweight Comfort
Premium plant-based material offering rich colors and patterns. Lightweight and hypoallergenic. Perfect for all-day comfort and style.
Product information
(29 reviews)
Share your experience with this product
The different styles of eyeglasses that…
I have sooooo many pairs!
Happy with KEZVOR
Great Quality and Speed of Shipping!
I have purchased several pairs of…
I placed the order and got my glasses 5…
The website is very easy to use with…
Love ordering from KEZVOR
I get a new pair of glasses every year…
KEZVOR has a wonderful selection!
KEZVOR E148 S Blue
Cat Eye Blue Acetate Full-rim Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | E148D |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge |
| Frame Shape: | Cat eye |
| Size: | Narrow (52□16-140 mm) |
| Material: | Acetate |
| Price: | Above $40 |
| weight: | 17g |
| lensDiagonalSize: | 52mm |
| Lens Width: | 52 mm |
| Lens Height: | 41 mm |
| Bridge Width: | 16 mm |
| Frame Width: | 125 mm |
| Temple Length: | 140 mm |




| SKU: | E148D |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge |
| Frame Shape: | Cat eye |
| Size: | Narrow (52□16-140 mm) |
| Material: | Acetate |
| Price: | Above $40 |
| weight: | 17g |
| lensDiagonalSize: | 52mm |
| Lens Width: | 52 mm |
| Lens Height: | 41 mm |
| Bridge Width: | 16 mm |
| Frame Width: | 125 mm |
| Temple Length: | 140 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Transitions® & Photochromic
2-in-1 lenses that automatically darken when exposed to direct sunlight.
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.
Blue Light Blocking
Protect your eyes from the negative side effects of phone, computer, and tablet screens.
Clear
Traditional, transparent lenses perfect for everyday use
Share your experience with this product
The different styles of eyeglasses that…
I have sooooo many pairs!
Happy with KEZVOR
Great Quality and Speed of Shipping!
I have purchased several pairs of…
I placed the order and got my glasses 5…
The website is very easy to use with…
Love ordering from KEZVOR
I get a new pair of glasses every year…
KEZVOR has a wonderful selection!