
Acetate: Premium Lightweight Comfort
Premium plant-based material offering rich colors and patterns. Lightweight and hypoallergenic. Perfect for all-day comfort and style.
Product information
(33 reviews)
Share your experience with this product
Would buy from KEZVOR again
I love that you can try the glasses on
Hello
Excellent as always
Our family has been ordering from KEZVOR…
It was easy to order and the glasses…
bought the wrong glasses and needed to…
KEZVOR is the best!!
Thank You KEZVOR!
Everything is explained in detail.
KEZVOR S156 M Black
Cat Eye Black Acetate-metal Full-rim Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | S156D |
| Rim: | Full-Rim |
| Size: | Wide (54□17-140 mm) |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge |
| Frame Shape: | Cat eye |
| Price: | Above $40 |
| Material: | Acetate-Metal |
| weight: | 21g |
| lensDiagonalSize: | 54mm |
| Lens Width: | 54 mm |
| Lens Height: | 42 mm |
| Bridge Width: | 17 mm |
| Frame Width: | 133 mm |
| Temple Length: | 140 mm |




| SKU: | S156D |
| Rim: | Full-Rim |
| Size: | Wide (54□17-140 mm) |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge |
| Frame Shape: | Cat eye |
| Price: | Above $40 |
| Material: | Acetate-Metal |
| weight: | 21g |
| lensDiagonalSize: | 54mm |
| Lens Width: | 54 mm |
| Lens Height: | 42 mm |
| Bridge Width: | 17 mm |
| Frame Width: | 133 mm |
| Temple Length: | 140 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.
Share your experience with this product
Would buy from KEZVOR again
I love that you can try the glasses on
Hello
Excellent as always
Our family has been ordering from KEZVOR…
It was easy to order and the glasses…
bought the wrong glasses and needed to…
KEZVOR is the best!!
Thank You KEZVOR!
Everything is explained in detail.