
TR90: Ultra-Flexible Strength
Swiss-engineered thermoplastic for extremely flexibility, lightweight and durable. Memory plastic returns to shape after bending.
Product information
(0 review)
KEZVOR S180 M Pink Clear
Cat Eye Pink Clear Tr90 Full-rim Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | S180A |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge |
| Size: | Medium (54□16-147 mm) |
| Frame Shape: | Cat eye |
| Material: | TR90 |
| Price: | Under $40 |
| weight: | 18g |
| lensDiagonalSize: | 54mm |
| Lens Width: | 54 mm |
| Lens Height: | 43 mm |
| Bridge Width: | 16 mm |
| Frame Width: | 129 mm |
| Temple Length: | 147 mm |




| SKU: | S180A |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge |
| Size: | Medium (54□16-147 mm) |
| Frame Shape: | Cat eye |
| Material: | TR90 |
| Price: | Under $40 |
| weight: | 18g |
| lensDiagonalSize: | 54mm |
| Lens Width: | 54 mm |
| Lens Height: | 43 mm |
| Bridge Width: | 16 mm |
| Frame Width: | 129 mm |
| Temple Length: | 147 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.