
Acetate: Premium Lightweight Comfort
Premium plant-based material offering rich colors and patterns. Lightweight and hypoallergenic. Perfect for all-day comfort and style.
Product information
(0 review)
KEZVOR S204 M Black Blue
Rectangle Black Blue Acetate Full-rim Bifocal & Progressive, For Small Face, For Low Nose Bridge, Spring Hinge Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | S204A |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, For Low Nose Bridge, Spring Hinge |
| Size: | Medium (54□18-140 mm) |
| Frame Shape: | Rectangle |
| Price: | Under $40 |
| Material: | Acetate |
| weight: | 18g |
| lensDiagonalSize: | 54mm |
| Lens Width: | 54 mm |
| Lens Height: | 41 mm |
| Bridge Width: | 18 mm |
| Frame Width: | 132 mm |
| Temple Length: | 140 mm |




| SKU: | S204A |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, For Low Nose Bridge, Spring Hinge |
| Size: | Medium (54□18-140 mm) |
| Frame Shape: | Rectangle |
| Price: | Under $40 |
| Material: | Acetate |
| weight: | 18g |
| lensDiagonalSize: | 54mm |
| Lens Width: | 54 mm |
| Lens Height: | 41 mm |
| Bridge Width: | 18 mm |
| Frame Width: | 132 mm |
| Temple Length: | 140 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.