
Acetate: Premium Lightweight Comfort
Premium plant-based material offering rich colors and patterns. Lightweight and hypoallergenic. Perfect for all-day comfort and style.
Product information
(39 reviews)
Share your experience with this product
Fantastic! Fantastic! Fantastic!
Crazy Good
The online shopping experience was a breeze…
KEZVOR is great
My mistake
pricing is good and ordering on line is…
KEZVOR graciously took back glasses that…
I had one of my frames that broke
Great product and a great price
KEZVOR is my go-to from now on.
KEZVOR S201 M Clear
Horn Clear Acetate-metal Full-rim Bifocal & Progressive, For Small Face Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | S201C |
| Rim: | Full-Rim |
| Frame Shape: | Horn |
| Size: | Wide (51□22-142 mm) |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face |
| Price: | Under $40 |
| Material: | Acetate-Metal |
| weight: | 22g |
| lensDiagonalSize: | 52mm |
| Lens Width: | 51 mm |
| Lens Height: | 46 mm |
| Bridge Width: | 22 mm |
| Frame Width: | 134 mm |
| Temple Length: | 142 mm |




| SKU: | S201C |
| Rim: | Full-Rim |
| Frame Shape: | Horn |
| Size: | Wide (51□22-142 mm) |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face |
| Price: | Under $40 |
| Material: | Acetate-Metal |
| weight: | 22g |
| lensDiagonalSize: | 52mm |
| Lens Width: | 51 mm |
| Lens Height: | 46 mm |
| Bridge Width: | 22 mm |
| Frame Width: | 134 mm |
| Temple Length: | 142 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.
Share your experience with this product
Fantastic! Fantastic! Fantastic!
Crazy Good
The online shopping experience was a breeze…
KEZVOR is great
My mistake
pricing is good and ordering on line is…
KEZVOR graciously took back glasses that…
I had one of my frames that broke
Great product and a great price
KEZVOR is my go-to from now on.