
Acetate: Premium Lightweight Comfort
Premium plant-based material offering rich colors and patterns. Lightweight and hypoallergenic. Perfect for all-day comfort and style.
Product information
(1 review)
Share your experience with this product
KEZVOR S110 L Black
Horn Black Acetate-metal Full-rim Lightweight, Bifocal & Progressive, For Wide Face Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | S110A |
| Rim: | Full-Rim |
| Frame Shape: | Horn |
| Size: | Wide (54□19-150 mm) |
| Feature: | Lightweight, Bifocal & Progressive, For Wide Face |
| Price: | Under $40 |
| Material: | Acetate-Metal |
| weight: | 12g |
| lensDiagonalSize: | 55mm |
| Lens Width: | 54 mm |
| Lens Height: | 49 mm |
| Bridge Width: | 19 mm |
| Frame Width: | 136 mm |
| Temple Length: | 150 mm |




| SKU: | S110A |
| Rim: | Full-Rim |
| Frame Shape: | Horn |
| Size: | Wide (54□19-150 mm) |
| Feature: | Lightweight, Bifocal & Progressive, For Wide Face |
| Price: | Under $40 |
| Material: | Acetate-Metal |
| weight: | 12g |
| lensDiagonalSize: | 55mm |
| Lens Width: | 54 mm |
| Lens Height: | 49 mm |
| Bridge Width: | 19 mm |
| Frame Width: | 136 mm |
| Temple Length: | 150 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.
Share your experience with this product