
Acetate: Premium Lightweight Comfort
Premium plant-based material offering rich colors and patterns. Lightweight and hypoallergenic. Perfect for all-day comfort and style.
Product information
(24 reviews)
Share your experience with this product
As always I loved my glasses from…
LOVE THAT I CAN GET PRESCRIPTION…
Great work Fast service Great Prices…
Happy customer!
I love this business
I am sooo thankful that I found this…
Great experience with KEZVOR
Great turn around time
great products
Repeat customer
KEZVOR S164 L Grey Clear
Cat Eye Grey Clear Acetate-metal Full-rim Bifocal & Progressive, For Wide Face, Spring Hinge Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | S164A |
| Rim: | Full-Rim |
| Size: | Wide (53□19-141 mm) |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Wide Face, Spring Hinge |
| Frame Shape: | Cat eye |
| Price: | Under $40 |
| Material: | Acetate-Metal |
| weight: | 20g |
| lensDiagonalSize: | 56mm |
| Lens Width: | 53 mm |
| Lens Height: | 46 mm |
| Bridge Width: | 19 mm |
| Frame Width: | 136 mm |
| Temple Length: | 141 mm |




| SKU: | S164A |
| Rim: | Full-Rim |
| Size: | Wide (53□19-141 mm) |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Wide Face, Spring Hinge |
| Frame Shape: | Cat eye |
| Price: | Under $40 |
| Material: | Acetate-Metal |
| weight: | 20g |
| lensDiagonalSize: | 56mm |
| Lens Width: | 53 mm |
| Lens Height: | 46 mm |
| Bridge Width: | 19 mm |
| Frame Width: | 136 mm |
| Temple Length: | 141 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.
Share your experience with this product
As always I loved my glasses from…
LOVE THAT I CAN GET PRESCRIPTION…
Great work Fast service Great Prices…
Happy customer!
I love this business
I am sooo thankful that I found this…
Great experience with KEZVOR
Great turn around time
great products
Repeat customer