
TR90: Ultra-Flexible Strength
Swiss-engineered thermoplastic for extremely flexibility, lightweight and durable. Memory plastic returns to shape after bending.
Product information
(33 reviews)
Share your experience with this product
Great experience
The glasses I ordered fit and looks…
These sunglasses were actually better…
Great Service and Product!
The only way to go!!
Great glasses!
The style is so cute
Great fit!
Fast and was wonderful experience
KEZVOR S187 Black M
Square Black Tr90 Full-rim Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | S187B |
| Rim: | Full-Rim |
| Size: | Wide (54□17-138 mm) |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge |
| Frame Shape: | Square |
| Material: | TR90 |
| Price: | Under $40 |
| weight: | 17g |
| lensDiagonalSize: | 56mm |
| Lens Width: | 54 mm |
| Lens Height: | 46 mm |
| Bridge Width: | 17 mm |
| Frame Width: | 134 mm |
| Temple Length: | 138 mm |




| SKU: | S187B |
| Rim: | Full-Rim |
| Size: | Wide (54□17-138 mm) |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge |
| Frame Shape: | Square |
| Material: | TR90 |
| Price: | Under $40 |
| weight: | 17g |
| lensDiagonalSize: | 56mm |
| Lens Width: | 54 mm |
| Lens Height: | 46 mm |
| Bridge Width: | 17 mm |
| Frame Width: | 134 mm |
| Temple Length: | 138 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.
Share your experience with this product
Great experience
The glasses I ordered fit and looks…
These sunglasses were actually better…
Great Service and Product!
The only way to go!!
Great glasses!
The style is so cute
Great fit!
Fast and was wonderful experience