
TR90: Ultra-Flexible Strength
Swiss-engineered thermoplastic for extremely flexibility, lightweight and durable. Memory plastic returns to shape after bending.
Product information
(45 reviews)
Share your experience with this product
I Always have a pleasant experience with KEZVOR!
Great products at great prices
All Round
This is not my first KEZVOR purchase and…
We love KEZVOR
New addiction
This was my 9th pair of glasses I've…
The price cannot be beat
Go ahead and make that purchase!
I made a mistake with my prescription…
KEZVOR S161 M Blue
Horn Blue Tr90 Full-rim Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | S161A |
| Rim: | Full-Rim |
| Frame Shape: | Horn |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge |
| Size: | Medium (50□21-145 mm) |
| Material: | TR90 |
| Price: | Under $40 |
| weight: | 23g |
| lensDiagonalSize: | 51mm |
| Lens Width: | 50 mm |
| Lens Height: | 41 mm |
| Bridge Width: | 21 mm |
| Frame Width: | 130 mm |
| Temple Length: | 145 mm |




| SKU: | S161A |
| Rim: | Full-Rim |
| Frame Shape: | Horn |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge |
| Size: | Medium (50□21-145 mm) |
| Material: | TR90 |
| Price: | Under $40 |
| weight: | 23g |
| lensDiagonalSize: | 51mm |
| Lens Width: | 50 mm |
| Lens Height: | 41 mm |
| Bridge Width: | 21 mm |
| Frame Width: | 130 mm |
| Temple Length: | 145 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.
Share your experience with this product
I Always have a pleasant experience with KEZVOR!
Great products at great prices
All Round
This is not my first KEZVOR purchase and…
We love KEZVOR
New addiction
This was my 9th pair of glasses I've…
The price cannot be beat
Go ahead and make that purchase!
I made a mistake with my prescription…