
Acetate: Premium Lightweight Comfort
Premium plant-based material offering rich colors and patterns. Lightweight and hypoallergenic. Perfect for all-day comfort and style.
Product information
(13 reviews)
Share your experience with this product
The first 2 pairs I bought are perfect
Best virtual trying on experience
Simple and easier than I thought it…
this is a great site
The site is easy to navigate
Easy Customer experience
Pretty good shopping experience
Loving KEZVOR
Great experience
KEZVOR S199 M Pattern
Cat Eye Pattern Acetate Full-rim Bifocal & Progressive, For Small Face Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | S199B |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face |
| Size: | Medium (54□17-140 mm) |
| Frame Shape: | Cat eye |
| Material: | Acetate |
| Price: | Above $40 |
| weight: | 18g |
| lensDiagonalSize: | 54mm |
| Lens Width: | 54 mm |
| Lens Height: | 43 mm |
| Bridge Width: | 17 mm |
| Frame Width: | 129 mm |
| Temple Length: | 140 mm |




| SKU: | S199B |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face |
| Size: | Medium (54□17-140 mm) |
| Frame Shape: | Cat eye |
| Material: | Acetate |
| Price: | Above $40 |
| weight: | 18g |
| lensDiagonalSize: | 54mm |
| Lens Width: | 54 mm |
| Lens Height: | 43 mm |
| Bridge Width: | 17 mm |
| Frame Width: | 129 mm |
| Temple Length: | 140 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.
Share your experience with this product
The first 2 pairs I bought are perfect
Best virtual trying on experience
Simple and easier than I thought it…
this is a great site
The site is easy to navigate
Easy Customer experience
Pretty good shopping experience
Loving KEZVOR
Great experience