
Acetate: Premium Lightweight Comfort
Premium plant-based material offering rich colors and patterns. Lightweight and hypoallergenic. Perfect for all-day comfort and style.
Product information
(34 reviews)
Share your experience with this product
My family uses this company all the…
Amazing prices and so many options and…
The two individuals I had help me made…
Easy to Buy, Excited to Try!
Ordering online was smooth
Repeat Customer
KEZVOR E199 M Clear
Cat Eye Clear Acetate Full-rim Bifocal & Progressive, For Small Face Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | E199D |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face |
| Size: | Medium (54□17-140 mm) |
| Frame Shape: | Cat eye |
| Material: | Acetate |
| Price: | Above $40 |
| weight: | 18g |
| lensDiagonalSize: | 54mm |
| Lens Width: | 54 mm |
| Lens Height: | 43 mm |
| Bridge Width: | 17 mm |
| Frame Width: | 129 mm |
| Temple Length: | 140 mm |




| SKU: | E199D |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face |
| Size: | Medium (54□17-140 mm) |
| Frame Shape: | Cat eye |
| Material: | Acetate |
| Price: | Above $40 |
| weight: | 18g |
| lensDiagonalSize: | 54mm |
| Lens Width: | 54 mm |
| Lens Height: | 43 mm |
| Bridge Width: | 17 mm |
| Frame Width: | 129 mm |
| Temple Length: | 140 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Transitions® & Photochromic
2-in-1 lenses that automatically darken when exposed to direct sunlight.
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.
Blue Light Blocking
Protect your eyes from the negative side effects of phone, computer, and tablet screens.
Clear
Traditional, transparent lenses perfect for everyday use
Share your experience with this product
My family uses this company all the…
Amazing prices and so many options and…
The two individuals I had help me made…
Easy to Buy, Excited to Try!
Ordering online was smooth
Repeat Customer