
Acetate: Premium Lightweight Comfort
Premium plant-based material offering rich colors and patterns. Lightweight and hypoallergenic. Perfect for all-day comfort and style.
Product information
(29 reviews)
Share your experience with this product
I love KEZVORoptical
I don’t ever rate things but Had to because KEZVOR is amazing!
Long time, satisfied customer
Good glasses for good value
Great price
I order eyewear prescription glasses
Love my glasses
Love all the glasses we get
This was such an easy first time order
Fantastic every time
KEZVOR S202 M Burgundy
Horn Burgundy Acetate-metal Full-rim Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | S202C |
| Rim: | Full-Rim |
| Frame Shape: | Horn |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge |
| Size: | Narrow (54□16-148 mm) |
| Price: | Above $40 |
| Material: | Acetate-Metal |
| weight: | 18g |
| lensDiagonalSize: | 54mm |
| Lens Width: | 54 mm |
| Lens Height: | 43 mm |
| Bridge Width: | 16 mm |
| Frame Width: | 128 mm |
| Temple Length: | 148 mm |




| SKU: | S202C |
| Rim: | Full-Rim |
| Frame Shape: | Horn |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge |
| Size: | Narrow (54□16-148 mm) |
| Price: | Above $40 |
| Material: | Acetate-Metal |
| weight: | 18g |
| lensDiagonalSize: | 54mm |
| Lens Width: | 54 mm |
| Lens Height: | 43 mm |
| Bridge Width: | 16 mm |
| Frame Width: | 128 mm |
| Temple Length: | 148 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.
Share your experience with this product
I love KEZVORoptical
I don’t ever rate things but Had to because KEZVOR is amazing!
Long time, satisfied customer
Good glasses for good value
Great price
I order eyewear prescription glasses
Love my glasses
Love all the glasses we get
This was such an easy first time order
Fantastic every time