
Acetate: Premium Lightweight Comfort
Premium plant-based material offering rich colors and patterns. Lightweight and hypoallergenic. Perfect for all-day comfort and style.
Product information
(5 reviews)
Share your experience with this product
So easy
I Always order from KEZVOR as I get Good…
Great service
Five pairs, with plans to buy more!
KEZVOR S166 M Black
Cat Eye Black Acetate-metal Full-rim Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | S166A |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge |
| Size: | Medium (53□18-145 mm) |
| Frame Shape: | Cat eye |
| Price: | Under $40 |
| Material: | Acetate-Metal |
| weight: | 19g |
| lensDiagonalSize: | 54mm |
| Lens Width: | 53 mm |
| Lens Height: | 45 mm |
| Bridge Width: | 18 mm |
| Frame Width: | 129 mm |
| Temple Length: | 145 mm |




| SKU: | S166A |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge |
| Size: | Medium (53□18-145 mm) |
| Frame Shape: | Cat eye |
| Price: | Under $40 |
| Material: | Acetate-Metal |
| weight: | 19g |
| lensDiagonalSize: | 54mm |
| Lens Width: | 53 mm |
| Lens Height: | 45 mm |
| Bridge Width: | 18 mm |
| Frame Width: | 129 mm |
| Temple Length: | 145 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.
Share your experience with this product
So easy
I Always order from KEZVOR as I get Good…
Great service
Five pairs, with plans to buy more!