
TR90: Ultra-Flexible Strength
Swiss-engineered thermoplastic for extremely flexibility, lightweight and durable. Memory plastic returns to shape after bending.
Product information
(47 reviews)
Share your experience with this product
This was my first time buying on line
The glasses are perfect
The eases in picking out the glasses
Recommended
Perfect
First time I have ordered glasses…
Great and easy
Easy to place order and was kept…
Loved the custom order process and the options
KEZVOR S209 M Pink Clear
Square Pink Clear Tr90 Full-rim Bifocal & Progressive, For Small Face, For Low Nose Bridge, Spring Hinge Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | S209A |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, For Low Nose Bridge, Spring Hinge |
| Frame Shape: | Square |
| Size: | Medium (54□20-145 mm) |
| Material: | TR90 |
| Price: | Under $40 |
| weight: | 21g |
| lensDiagonalSize: | 56mm |
| Lens Width: | 54 mm |
| Lens Height: | 48 mm |
| Bridge Width: | 20 mm |
| Frame Width: | 130 mm |
| Temple Length: | 145 mm |




| SKU: | S209A |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, For Low Nose Bridge, Spring Hinge |
| Frame Shape: | Square |
| Size: | Medium (54□20-145 mm) |
| Material: | TR90 |
| Price: | Under $40 |
| weight: | 21g |
| lensDiagonalSize: | 56mm |
| Lens Width: | 54 mm |
| Lens Height: | 48 mm |
| Bridge Width: | 20 mm |
| Frame Width: | 130 mm |
| Temple Length: | 145 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.
Share your experience with this product
This was my first time buying on line
The glasses are perfect
The eases in picking out the glasses
Recommended
Perfect
First time I have ordered glasses…
Great and easy
Easy to place order and was kept…
Loved the custom order process and the options