
Acetate: Premium Lightweight Comfort
Premium plant-based material offering rich colors and patterns. Lightweight and hypoallergenic. Perfect for all-day comfort and style.
Product information
(17 reviews)
Share your experience with this product
Very professional and helpful staff…
My glasses were perfect and came in two…
Did it all from my recliner
The glasses are perfect
Great quality of frames and lenses
I was able to view how I would look in…
KEZVOR S111 XL Black Gold
Square Black Gold Acetate-metal Full-rim Bifocal & Progressive, Adjustable Nose Pads, For Wide Face, For Low Nose Bridge Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | S111A |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, Adjustable Nose Pads, For Wide Face, For Low Nose Bridge |
| Frame Shape: | Square |
| Size: | Extra Wide (55□19-146 mm) |
| Price: | Under $40 |
| Material: | Acetate-Metal |
| weight: | 16g |
| lensDiagonalSize: | 59mm |
| Lens Width: | 55 mm |
| Lens Height: | 49 mm |
| Bridge Width: | 19 mm |
| Frame Width: | 144 mm |
| Temple Length: | 146 mm |




| SKU: | S111A |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, Adjustable Nose Pads, For Wide Face, For Low Nose Bridge |
| Frame Shape: | Square |
| Size: | Extra Wide (55□19-146 mm) |
| Price: | Under $40 |
| Material: | Acetate-Metal |
| weight: | 16g |
| lensDiagonalSize: | 59mm |
| Lens Width: | 55 mm |
| Lens Height: | 49 mm |
| Bridge Width: | 19 mm |
| Frame Width: | 144 mm |
| Temple Length: | 146 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.
Share your experience with this product
Very professional and helpful staff…
My glasses were perfect and came in two…
Did it all from my recliner
The glasses are perfect
Great quality of frames and lenses
I was able to view how I would look in…