
TR90: Ultra-Flexible Strength
Swiss-engineered thermoplastic for extremely flexibility, lightweight and durable. Memory plastic returns to shape after bending.
Product information
(45 reviews)
Share your experience with this product
I love my KEZVOR glasses!!
I don’t know what I would do without…
Great Glasses
Variety, convenience, price!
I love the glasses I buy
Great company
The best value in eyeglasses in the history of humankind
Good quality and service
Amazing quality for the price.
The ease of ordering online is great
KEZVOR S313 M Rose Red
Round Rose Red Tr90 Full-rim Bifocal & Progressive, For Small Face Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | S313B |
| Rim: | Full-Rim |
| Size: | Wide (52□26-145 mm) |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face |
| Material: | TR90 |
| Price: | Under $40 |
| Frame Shape: | Round |
| weight: | 42g |
| lensDiagonalSize: | 52mm |
| Lens Width: | 52 mm |
| Lens Height: | 52 mm |
| Bridge Width: | 26 mm |
| Frame Width: | 135 mm |
| Temple Length: | 145 mm |




| SKU: | S313B |
| Rim: | Full-Rim |
| Size: | Wide (52□26-145 mm) |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face |
| Material: | TR90 |
| Price: | Under $40 |
| Frame Shape: | Round |
| weight: | 42g |
| lensDiagonalSize: | 52mm |
| Lens Width: | 52 mm |
| Lens Height: | 52 mm |
| Bridge Width: | 26 mm |
| Frame Width: | 135 mm |
| Temple Length: | 145 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.
Share your experience with this product
I love my KEZVOR glasses!!
I don’t know what I would do without…
Great Glasses
Variety, convenience, price!
I love the glasses I buy
Great company
The best value in eyeglasses in the history of humankind
Good quality and service
Amazing quality for the price.
The ease of ordering online is great