
TR90: Ultra-Flexible Strength
Swiss-engineered thermoplastic for extremely flexibility, lightweight and durable. Memory plastic returns to shape after bending.
Product information
(21 reviews)
Share your experience with this product
I really like the ease of use of your website.
Nicely structured website
I have liked every pair of glasses I…
Very good experience
Great shopping experience with detailed…
Overall Great
This is my 3rd or 4th order!!
The best website for prescription…
The site is easy to use
Great quality
KEZVOR S189 White Black S
Horn White Black Tr90 Full-rim Bifocal & Progressive, For Small Face Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | S189B |
| Rim: | Full-Rim |
| Frame Shape: | Horn |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face |
| Size: | Narrow (51□18-140 mm) |
| Material: | TR90 |
| Price: | Above $40 |
| weight: | 16g |
| lensDiagonalSize: | 52mm |
| Lens Width: | 51 mm |
| Lens Height: | 43 mm |
| Bridge Width: | 18 mm |
| Frame Width: | 125 mm |
| Temple Length: | 140 mm |




| SKU: | S189B |
| Rim: | Full-Rim |
| Frame Shape: | Horn |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face |
| Size: | Narrow (51□18-140 mm) |
| Material: | TR90 |
| Price: | Above $40 |
| weight: | 16g |
| lensDiagonalSize: | 52mm |
| Lens Width: | 51 mm |
| Lens Height: | 43 mm |
| Bridge Width: | 18 mm |
| Frame Width: | 125 mm |
| Temple Length: | 140 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.
Share your experience with this product
I really like the ease of use of your website.
Nicely structured website
I have liked every pair of glasses I…
Very good experience
Great shopping experience with detailed…
Overall Great
This is my 3rd or 4th order!!
The best website for prescription…
The site is easy to use
Great quality