
TR90: Ultra-Flexible Strength
Swiss-engineered thermoplastic for extremely flexibility, lightweight and durable. Memory plastic returns to shape after bending.
Product information
(48 reviews)
Share your experience with this product
This is the 4th order I have made
My first purchase…
Easy Peasy!
I've saved so much money!!!
I have now ordered several pair of…
Inexpensive and stylish glasses
love KEZVOR
My glasses are exactly what I wanted
Thumbs-up for KEZVOR!
The site is easy to navigate
KEZVOR S186 S Pink Clear
Horn Pink Clear Tr90 Full-rim Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | S186B |
| Rim: | Full-Rim |
| Frame Shape: | Horn |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge |
| Size: | Narrow (54□16-146 mm) |
| Material: | TR90 |
| Price: | Under $40 |
| weight: | 17g |
| lensDiagonalSize: | 54mm |
| Lens Width: | 54 mm |
| Lens Height: | 45 mm |
| Bridge Width: | 16 mm |
| Frame Width: | 127 mm |
| Temple Length: | 146 mm |




| SKU: | S186B |
| Rim: | Full-Rim |
| Frame Shape: | Horn |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge |
| Size: | Narrow (54□16-146 mm) |
| Material: | TR90 |
| Price: | Under $40 |
| weight: | 17g |
| lensDiagonalSize: | 54mm |
| Lens Width: | 54 mm |
| Lens Height: | 45 mm |
| Bridge Width: | 16 mm |
| Frame Width: | 127 mm |
| Temple Length: | 146 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.
Share your experience with this product
This is the 4th order I have made
My first purchase…
Easy Peasy!
I've saved so much money!!!
I have now ordered several pair of…
Inexpensive and stylish glasses
love KEZVOR
My glasses are exactly what I wanted
Thumbs-up for KEZVOR!
The site is easy to navigate