
TR90: Ultra-Flexible Strength
Swiss-engineered thermoplastic for extremely flexibility, lightweight and durable. Memory plastic returns to shape after bending.
Product information
(37 reviews)
Share your experience with this product
The Perfect Fit
Easy ordering and fast delivery
Great first experience! Will repeat!
Used the "try on" feature and scored!
I was very pleased with my glasses
Great quality glasses
Don't shop anywhere else.
My 3rd pair of glasses from KEZVOR!!
KEZVOR S173 M Blue Tortoise
Horn Blue Tortoise Tr90 Full-rim Bifocal & Progressive, For Small Face Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | S173B |
| Rim: | Full-Rim |
| Frame Shape: | Horn |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face |
| Size: | Medium (51□19-145 mm) |
| Material: | TR90 |
| Price: | Under $40 |
| weight: | 22g |
| lensDiagonalSize: | 51mm |
| Lens Width: | 51 mm |
| Lens Height: | 43 mm |
| Bridge Width: | 19 mm |
| Frame Width: | 130 mm |
| Temple Length: | 145 mm |




| SKU: | S173B |
| Rim: | Full-Rim |
| Frame Shape: | Horn |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face |
| Size: | Medium (51□19-145 mm) |
| Material: | TR90 |
| Price: | Under $40 |
| weight: | 22g |
| lensDiagonalSize: | 51mm |
| Lens Width: | 51 mm |
| Lens Height: | 43 mm |
| Bridge Width: | 19 mm |
| Frame Width: | 130 mm |
| Temple Length: | 145 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.
Share your experience with this product
The Perfect Fit
Easy ordering and fast delivery
Great first experience! Will repeat!
Used the "try on" feature and scored!
I was very pleased with my glasses
Great quality glasses
Don't shop anywhere else.
My 3rd pair of glasses from KEZVOR!!