
Acetate: Premium Lightweight Comfort
Premium plant-based material offering rich colors and patterns. Lightweight and hypoallergenic. Perfect for all-day comfort and style.
Product information
(20 reviews)
Share your experience with this product
This site is the easiest to use
I love your frames
KEZVOR always has the cutest styles!
Easy to order glasses
I recently got 2 progressive pairs glasses and…
Impressive
KEZVOR S207 M Black
Horn Black Acetate-metal Full-rim Bifocal & Progressive, For Small Face, Adjustable Nose Pads, For Low Nose Bridge, Spring Hinge Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | S207A |
| Rim: | Full-Rim |
| Frame Shape: | Horn |
| Size: | Wide (52□20-140 mm) |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, Adjustable Nose Pads, For Low Nose Bridge, Spring Hinge |
| Price: | Under $40 |
| Material: | Acetate-Metal |
| weight: | 18g |
| lensDiagonalSize: | 52mm |
| Lens Width: | 52 mm |
| Lens Height: | 49 mm |
| Bridge Width: | 20 mm |
| Frame Width: | 134 mm |
| Temple Length: | 140 mm |




| SKU: | S207A |
| Rim: | Full-Rim |
| Frame Shape: | Horn |
| Size: | Wide (52□20-140 mm) |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, Adjustable Nose Pads, For Low Nose Bridge, Spring Hinge |
| Price: | Under $40 |
| Material: | Acetate-Metal |
| weight: | 18g |
| lensDiagonalSize: | 52mm |
| Lens Width: | 52 mm |
| Lens Height: | 49 mm |
| Bridge Width: | 20 mm |
| Frame Width: | 134 mm |
| Temple Length: | 140 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.
Share your experience with this product
This site is the easiest to use
I love your frames
KEZVOR always has the cutest styles!
Easy to order glasses
I recently got 2 progressive pairs glasses and…
Impressive