
TR90: Ultra-Flexible Strength
Swiss-engineered thermoplastic for extremely flexibility, lightweight and durable. Memory plastic returns to shape after bending.
Product information
(27 reviews)
Share your experience with this product
Was the 3rd or 4th time I have used…
My glasses fit well and are so…
A++++ i love my frames
Great first experience with KEZVOR Opticals
I bought two pairs and both are great
Love them!
Smazing
It was really helpful
Ordering was easy and I liked that I…
Wonderful selection of glasses
KEZVOR S149 S Red
Cat Eye Red Tr90 Full-rim Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | S149C |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge |
| Frame Shape: | Cat eye |
| Size: | Narrow (52□16-140 mm) |
| Material: | TR90 |
| Price: | Under $40 |
| weight: | 17g |
| lensDiagonalSize: | 52mm |
| Lens Width: | 52 mm |
| Lens Height: | 41 mm |
| Bridge Width: | 16 mm |
| Frame Width: | 123 mm |
| Temple Length: | 140 mm |




| SKU: | S149C |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge |
| Frame Shape: | Cat eye |
| Size: | Narrow (52□16-140 mm) |
| Material: | TR90 |
| Price: | Under $40 |
| weight: | 17g |
| lensDiagonalSize: | 52mm |
| Lens Width: | 52 mm |
| Lens Height: | 41 mm |
| Bridge Width: | 16 mm |
| Frame Width: | 123 mm |
| Temple Length: | 140 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.
Share your experience with this product
Was the 3rd or 4th time I have used…
My glasses fit well and are so…
A++++ i love my frames
Great first experience with KEZVOR Opticals
I bought two pairs and both are great
Love them!
Smazing
It was really helpful
Ordering was easy and I liked that I…
Wonderful selection of glasses