
Acetate: Premium Lightweight Comfort
Premium plant-based material offering rich colors and patterns. Lightweight and hypoallergenic. Perfect for all-day comfort and style.
Product information
(36 reviews)
Share your experience with this product
Love new glasses
I have many pairs of KEZVOR glasses and…
A perfect fit
beautiful selection
Love this company and their products
Glasses were beautiful
Great service
No problems...only compliments!
Love my glasses
My glasses are always perfect and…
KEZVOR S155 M Red
Cat Eye Red Acetate-metal Full-rim Lightweight, Bifocal & Progressive, For Small Face, High Prescription Frames, Spring Hinge Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | S155A |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Lightweight, Bifocal & Progressive, For Small Face, High Prescription Frames, Spring Hinge |
| Size: | Medium (51□18-140 mm) |
| Frame Shape: | Cat eye |
| Price: | Above $40 |
| Material: | Acetate-Metal |
| weight: | 14g |
| lensDiagonalSize: | 52mm |
| Lens Width: | 51 mm |
| Lens Height: | 39 mm |
| Bridge Width: | 18 mm |
| Frame Width: | 130 mm |
| Temple Length: | 140 mm |




| SKU: | S155A |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Lightweight, Bifocal & Progressive, For Small Face, High Prescription Frames, Spring Hinge |
| Size: | Medium (51□18-140 mm) |
| Frame Shape: | Cat eye |
| Price: | Above $40 |
| Material: | Acetate-Metal |
| weight: | 14g |
| lensDiagonalSize: | 52mm |
| Lens Width: | 51 mm |
| Lens Height: | 39 mm |
| Bridge Width: | 18 mm |
| Frame Width: | 130 mm |
| Temple Length: | 140 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.
Share your experience with this product
Love new glasses
I have many pairs of KEZVOR glasses and…
A perfect fit
beautiful selection
Love this company and their products
Glasses were beautiful
Great service
No problems...only compliments!
Love my glasses
My glasses are always perfect and…