
Acetate: Premium Lightweight Comfort
Premium plant-based material offering rich colors and patterns. Lightweight and hypoallergenic. Perfect for all-day comfort and style.
Product information
(46 reviews)
Share your experience with this product
I’ve ordered many glasses from KEZVOR
Love my glasses!
FAST
Everything is great about KEZVOR
All my glasses fit perfectly over the…
Professional Quality for Less
Love them!
I have bought 10 pairs glasses
Great glasses...🕶️
The ease of ordering
KEZVOR S181 Brown S
Cat Eye Brown Acetate-metal Full-rim Lightweight, Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | S181A |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Lightweight, Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge |
| Frame Shape: | Cat eye |
| Size: | Narrow (52□16-140 mm) |
| Price: | Above $40 |
| Material: | Acetate-Metal |
| weight: | 15g |
| lensDiagonalSize: | 52mm |
| Lens Width: | 52 mm |
| Lens Height: | 42 mm |
| Bridge Width: | 16 mm |
| Frame Width: | 126 mm |
| Temple Length: | 140 mm |




| SKU: | S181A |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Lightweight, Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge |
| Frame Shape: | Cat eye |
| Size: | Narrow (52□16-140 mm) |
| Price: | Above $40 |
| Material: | Acetate-Metal |
| weight: | 15g |
| lensDiagonalSize: | 52mm |
| Lens Width: | 52 mm |
| Lens Height: | 42 mm |
| Bridge Width: | 16 mm |
| Frame Width: | 126 mm |
| Temple Length: | 140 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.
Share your experience with this product
I’ve ordered many glasses from KEZVOR
Love my glasses!
FAST
Everything is great about KEZVOR
All my glasses fit perfectly over the…
Professional Quality for Less
Love them!
I have bought 10 pairs glasses
Great glasses...🕶️
The ease of ordering