
Acetate: Premium Lightweight Comfort
Premium plant-based material offering rich colors and patterns. Lightweight and hypoallergenic. Perfect for all-day comfort and style.
Product information
(18 reviews)
Share your experience with this product
Great value
Why would you NOT buy your glasses from…
KEZVOR is worth every penny! Affordable price! You have got to try it!
Always a great experience
Quick turn around
Great!
My glasses came fast and are perfect
Cute selection with fast shipping
I love my glasses
KEZVOR S152 L Purple Pink
Cat Eye Purple Pink Acetate-metal Full-rim Bifocal & Progressive, For Wide Face, Spring Hinge Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | S152C |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Wide Face, Spring Hinge |
| Size: | Extra Wide (57□17-141 mm) |
| Frame Shape: | Cat eye |
| Price: | Under $40 |
| Material: | Acetate-Metal |
| weight: | 18g |
| lensDiagonalSize: | 57mm |
| Lens Width: | 57 mm |
| Lens Height: | 45 mm |
| Bridge Width: | 17 mm |
| Frame Width: | 139 mm |
| Temple Length: | 141 mm |




| SKU: | S152C |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Wide Face, Spring Hinge |
| Size: | Extra Wide (57□17-141 mm) |
| Frame Shape: | Cat eye |
| Price: | Under $40 |
| Material: | Acetate-Metal |
| weight: | 18g |
| lensDiagonalSize: | 57mm |
| Lens Width: | 57 mm |
| Lens Height: | 45 mm |
| Bridge Width: | 17 mm |
| Frame Width: | 139 mm |
| Temple Length: | 141 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.
Share your experience with this product
Great value
Why would you NOT buy your glasses from…
KEZVOR is worth every penny! Affordable price! You have got to try it!
Always a great experience
Quick turn around
Great!
My glasses came fast and are perfect
Cute selection with fast shipping
I love my glasses