
TR90: Ultra-Flexible Strength
Swiss-engineered thermoplastic for extremely flexibility, lightweight and durable. Memory plastic returns to shape after bending.
Product information
(50 reviews)
Share your experience with this product
These are fantastic
Everything was great
Affordable and great quality
I love that I can rate and save my…
KEZVOR is awesome. They deliver fast and accurately
I am very pleased with my selection
KEZVOR E187 M Black
Square Black Tr90 Full-rim Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | E187B |
| Rim: | Full-Rim |
| Size: | Wide (54□17-138 mm) |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge |
| Frame Shape: | Square |
| Material: | TR90 |
| Price: | Under $40 |
| weight: | 17g |
| lensDiagonalSize: | 56mm |
| Lens Width: | 54 mm |
| Lens Height: | 46 mm |
| Bridge Width: | 17 mm |
| Frame Width: | 134 mm |
| Temple Length: | 138 mm |




| SKU: | E187B |
| Rim: | Full-Rim |
| Size: | Wide (54□17-138 mm) |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge |
| Frame Shape: | Square |
| Material: | TR90 |
| Price: | Under $40 |
| weight: | 17g |
| lensDiagonalSize: | 56mm |
| Lens Width: | 54 mm |
| Lens Height: | 46 mm |
| Bridge Width: | 17 mm |
| Frame Width: | 134 mm |
| Temple Length: | 138 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Transitions® & Photochromic
2-in-1 lenses that automatically darken when exposed to direct sunlight.
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.
Blue Light Blocking
Protect your eyes from the negative side effects of phone, computer, and tablet screens.
Clear
Traditional, transparent lenses perfect for everyday use
Share your experience with this product
These are fantastic
Everything was great
Affordable and great quality
I love that I can rate and save my…
KEZVOR is awesome. They deliver fast and accurately
I am very pleased with my selection