
Metal: Sleek Modern Design
Sleek and sophisticated frames crafted from premium alloys. Adjustable for perfect fit. Ideal for minimalist, contemporary styles.
Product information
(155 reviews)
Share your experience with this product
Happy with style and fit!

My first time ordering from KEZVOR and I absolutely would recommend ordering from them.

I love my glasses!

Been a customer for years

Fast and easy to use

Affordability at its best

Love this style and design!

I have used KEZVOR for several years

KEZVOR glasses

KEZVOR E216 M Pink
Round Pink Metal Semi Rimless Bifocal & Progressive, For Small Face, For Low Nose Bridge, Spring Hinge Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | E216A |
| Size: | Wide (52□20-143 mm) |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, For Low Nose Bridge, Spring Hinge |
| Material: | Metal |
| Rim: | Semi Rimless |
| Price: | Under $40 |
| Frame Shape: | Round |
| weight: | 23g |
| lensDiagonalSize: | 52mm |
| Lens Width: | 52 mm |
| Lens Height: | 52 mm |
| Bridge Width: | 20 mm |
| Frame Width: | 134 mm |
| Temple Length: | 143 mm |




| SKU: | E216A |
| Size: | Wide (52□20-143 mm) |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, For Low Nose Bridge, Spring Hinge |
| Material: | Metal |
| Rim: | Semi Rimless |
| Price: | Under $40 |
| Frame Shape: | Round |
| weight: | 23g |
| lensDiagonalSize: | 52mm |
| Lens Width: | 52 mm |
| Lens Height: | 52 mm |
| Bridge Width: | 20 mm |
| Frame Width: | 134 mm |
| Temple Length: | 143 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Transitions® & Photochromic
2-in-1 lenses that automatically darken when exposed to direct sunlight.
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.
Blue Light Blocking
Protect your eyes from the negative side effects of phone, computer, and tablet screens.
Clear
Traditional, transparent lenses perfect for everyday use
Share your experience with this product
Happy with style and fit!

My first time ordering from KEZVOR and I absolutely would recommend ordering from them.

I love my glasses!

Been a customer for years

Fast and easy to use

Affordability at its best

Love this style and design!

I have used KEZVOR for several years

KEZVOR glasses
