
Metal: Sleek Modern Design
Sleek and sophisticated frames crafted from premium alloys. Adjustable for perfect fit. Ideal for minimalist, contemporary styles.
Product information
(34 reviews)
Share your experience with this product
I absolutely love KEZVOR!!!
I love purchasing from KEZVOR!
the order process was simple with my…
Hands down the best place to buy glasses
This is my first time ordering glasses…
Easy
Returning customer
Good search and try-on interface
KEZVOR E218 M Tortoise
Horn Tortoise Metal Full-rim Bifocal & Progressive, For Small Face, Adjustable Nose Pads, For Low Nose Bridge, Spring Hinge Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | E218D |
| Rim: | Full-Rim |
| Frame Shape: | Horn |
| Size: | Wide (53□14-141 mm) |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, Adjustable Nose Pads, For Low Nose Bridge, Spring Hinge |
| Material: | Metal |
| Price: | Under $40 |
| weight: | 17g |
| lensDiagonalSize: | 53mm |
| Lens Width: | 53 mm |
| Lens Height: | 45 mm |
| Bridge Width: | 14 mm |
| Frame Width: | 133 mm |
| Temple Length: | 141 mm |




| SKU: | E218D |
| Rim: | Full-Rim |
| Frame Shape: | Horn |
| Size: | Wide (53□14-141 mm) |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, Adjustable Nose Pads, For Low Nose Bridge, Spring Hinge |
| Material: | Metal |
| Price: | Under $40 |
| weight: | 17g |
| lensDiagonalSize: | 53mm |
| Lens Width: | 53 mm |
| Lens Height: | 45 mm |
| Bridge Width: | 14 mm |
| Frame Width: | 133 mm |
| Temple Length: | 141 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Transitions® & Photochromic
2-in-1 lenses that automatically darken when exposed to direct sunlight.
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.
Blue Light Blocking
Protect your eyes from the negative side effects of phone, computer, and tablet screens.
Clear
Traditional, transparent lenses perfect for everyday use
Share your experience with this product
I absolutely love KEZVOR!!!
I love purchasing from KEZVOR!
the order process was simple with my…
Hands down the best place to buy glasses
This is my first time ordering glasses…
Easy
Returning customer
Good search and try-on interface