
Acetate: Premium Lightweight Comfort
Premium plant-based material offering rich colors and patterns. Lightweight and hypoallergenic. Perfect for all-day comfort and style.
Product information
(21 reviews)
Share your experience with this product
Cat-Eye glasses
Love Love Love!
Perfect Cat Shaped Glasses!
Excellent quality and very stylish. This was exactly the type of cat eye frame I was looking for.
The best pair of KEZVOR's I've ever bought
Expected cheap glasses, got a pleasant surprise
Cute & Affordable
Oh so cute
KEZVOR E146 S Purple
Horn Purple Acetate-metal Full-rim Lightweight, Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | E146A |
| Rim: | Full-Rim |
| Frame Shape: | Horn |
| Feature: | Lightweight, Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge |
| Size: | Narrow (54□16-145 mm) |
| Price: | Above $40 |
| Material: | Acetate-Metal |
| weight: | 14g |
| lensDiagonalSize: | 54mm |
| Lens Width: | 54 mm |
| Lens Height: | 41 mm |
| Bridge Width: | 16 mm |
| Frame Width: | 125 mm |
| Temple Length: | 145 mm |




| SKU: | E146A |
| Rim: | Full-Rim |
| Frame Shape: | Horn |
| Feature: | Lightweight, Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge |
| Size: | Narrow (54□16-145 mm) |
| Price: | Above $40 |
| Material: | Acetate-Metal |
| weight: | 14g |
| lensDiagonalSize: | 54mm |
| Lens Width: | 54 mm |
| Lens Height: | 41 mm |
| Bridge Width: | 16 mm |
| Frame Width: | 125 mm |
| Temple Length: | 145 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Transitions® & Photochromic
2-in-1 lenses that automatically darken when exposed to direct sunlight.
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.
Blue Light Blocking
Protect your eyes from the negative side effects of phone, computer, and tablet screens.
Clear
Traditional, transparent lenses perfect for everyday use
Share your experience with this product
Cat-Eye glasses
Love Love Love!
Perfect Cat Shaped Glasses!
Excellent quality and very stylish. This was exactly the type of cat eye frame I was looking for.
The best pair of KEZVOR's I've ever bought
Expected cheap glasses, got a pleasant surprise
Cute & Affordable
Oh so cute