
Acetate: Premium Lightweight Comfort
Premium plant-based material offering rich colors and patterns. Lightweight and hypoallergenic. Perfect for all-day comfort and style.
Product information
(21 reviews)
Share your experience with this product
Honestly, the best
loved theses frames
No glitz but elegantly simple!
Best glasses ever
even better than expected

Love 'em
Perfect with Any Outfit
KEZVOR E112 M Black Gold
Horn Black Gold Acetate-metal Full-rim Lightweight, Bifocal & Progressive, For Small Face, Adjustable Nose Pads, For Low Nose Bridge Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | E112A |
| Rim: | Full-Rim |
| Frame Shape: | Horn |
| Feature: | Lightweight, Bifocal & Progressive, For Small Face, Adjustable Nose Pads, For Low Nose Bridge |
| Size: | Narrow (50□18-142 mm) |
| Price: | Under $40 |
| Material: | Acetate-Metal |
| weight: | 14g |
| lensDiagonalSize: | 51mm |
| Lens Width: | 50 mm |
| Lens Height: | 45 mm |
| Bridge Width: | 18 mm |
| Frame Width: | 128 mm |
| Temple Length: | 142 mm |




| SKU: | E112A |
| Rim: | Full-Rim |
| Frame Shape: | Horn |
| Feature: | Lightweight, Bifocal & Progressive, For Small Face, Adjustable Nose Pads, For Low Nose Bridge |
| Size: | Narrow (50□18-142 mm) |
| Price: | Under $40 |
| Material: | Acetate-Metal |
| weight: | 14g |
| lensDiagonalSize: | 51mm |
| Lens Width: | 50 mm |
| Lens Height: | 45 mm |
| Bridge Width: | 18 mm |
| Frame Width: | 128 mm |
| Temple Length: | 142 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Transitions® & Photochromic
2-in-1 lenses that automatically darken when exposed to direct sunlight.
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.
Blue Light Blocking
Protect your eyes from the negative side effects of phone, computer, and tablet screens.
Clear
Traditional, transparent lenses perfect for everyday use
Share your experience with this product
Honestly, the best
loved theses frames
No glitz but elegantly simple!
Best glasses ever
even better than expected

Love 'em
Perfect with Any Outfit