
Acetate: Premium Lightweight Comfort
Premium plant-based material offering rich colors and patterns. Lightweight and hypoallergenic. Perfect for all-day comfort and style.
Product information
(40 reviews)
Share your experience with this product
We love the glasses we have received…
Quite impressed with ordering process
Excellent company
Products are excellent quality
I love KEZVOR
Always super easy to order through…
KEZVOR has been so easy to order from
Great website
KEZVOR E110 M Black Gold
Horn Black Gold Acetate-metal Full-rim Lightweight, Bifocal & Progressive, For Wide Face Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | E110A |
| Rim: | Full-Rim |
| Frame Shape: | Horn |
| Size: | Wide (54□19-150 mm) |
| Feature: | Lightweight, Bifocal & Progressive, For Wide Face |
| Price: | Under $40 |
| Material: | Acetate-Metal |
| weight: | 12g |
| lensDiagonalSize: | 55mm |
| Lens Width: | 54 mm |
| Lens Height: | 49 mm |
| Bridge Width: | 19 mm |
| Frame Width: | 136 mm |
| Temple Length: | 150 mm |




| SKU: | E110A |
| Rim: | Full-Rim |
| Frame Shape: | Horn |
| Size: | Wide (54□19-150 mm) |
| Feature: | Lightweight, Bifocal & Progressive, For Wide Face |
| Price: | Under $40 |
| Material: | Acetate-Metal |
| weight: | 12g |
| lensDiagonalSize: | 55mm |
| Lens Width: | 54 mm |
| Lens Height: | 49 mm |
| Bridge Width: | 19 mm |
| Frame Width: | 136 mm |
| Temple Length: | 150 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Transitions® & Photochromic
2-in-1 lenses that automatically darken when exposed to direct sunlight.
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.
Blue Light Blocking
Protect your eyes from the negative side effects of phone, computer, and tablet screens.
Clear
Traditional, transparent lenses perfect for everyday use
Share your experience with this product
We love the glasses we have received…
Quite impressed with ordering process
Excellent company
Products are excellent quality
I love KEZVOR
Always super easy to order through…
KEZVOR has been so easy to order from
Great website