
TR90: Ultra-Flexible Strength
Swiss-engineered thermoplastic for extremely flexibility, lightweight and durable. Memory plastic returns to shape after bending.
Product information
(57 reviews)
Share your experience with this product
Good glasses for good price
Fantastic
I love my glasses!
Great Value
I’ve purchased so many pairs of glasses…
Package came when it was expected
Great glasses!
Happy Family
Best But
KEZVOR E155 M Purple
Cat Eye Purple Tr90 Full-rim Lightweight, Bifocal & Progressive, For Small Face, High Prescription Frames, Spring Hinge Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | E155B |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Lightweight, Bifocal & Progressive, For Small Face, High Prescription Frames, Spring Hinge |
| Size: | Medium (51□18-140 mm) |
| Frame Shape: | Cat eye |
| Material: | TR90 |
| Price: | Above $40 |
| weight: | 14g |
| lensDiagonalSize: | 52mm |
| Lens Width: | 51 mm |
| Lens Height: | 39 mm |
| Bridge Width: | 18 mm |
| Frame Width: | 130 mm |
| Temple Length: | 140 mm |




| SKU: | E155B |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Lightweight, Bifocal & Progressive, For Small Face, High Prescription Frames, Spring Hinge |
| Size: | Medium (51□18-140 mm) |
| Frame Shape: | Cat eye |
| Material: | TR90 |
| Price: | Above $40 |
| weight: | 14g |
| lensDiagonalSize: | 52mm |
| Lens Width: | 51 mm |
| Lens Height: | 39 mm |
| Bridge Width: | 18 mm |
| Frame Width: | 130 mm |
| Temple Length: | 140 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Transitions® & Photochromic
2-in-1 lenses that automatically darken when exposed to direct sunlight.
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.
Blue Light Blocking
Protect your eyes from the negative side effects of phone, computer, and tablet screens.
Clear
Traditional, transparent lenses perfect for everyday use
Share your experience with this product
Good glasses for good price
Fantastic
I love my glasses!
Great Value
I’ve purchased so many pairs of glasses…
Package came when it was expected
Great glasses!
Happy Family
Best But