
TR90: Ultra-Flexible Strength
Swiss-engineered thermoplastic for extremely flexibility, lightweight and durable. Memory plastic returns to shape after bending.
Product information
(18 reviews)
Share your experience with this product
I like these glasses
Super cute and comfortable
1st Time Order, And I Love Them!

Love these glasses!
Great Glasses, Great Price!
Love these frames!
Surprisingly good quality!

Love these frames!
Wish I hadn't just bought them as computer glasses

I get many compliments on these
KEZVOR E172 M Clear Green
Cat Eye Clear Green Tr90 Full-rim Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | E172B |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge |
| Size: | Medium (54□17-145 mm) |
| Frame Shape: | Cat eye |
| Material: | TR90 |
| Price: | Above $40 |
| weight: | 16g |
| lensDiagonalSize: | 54mm |
| Lens Width: | 54 mm |
| Lens Height: | 46 mm |
| Bridge Width: | 17 mm |
| Frame Width: | 132 mm |
| Temple Length: | 145 mm |




| SKU: | E172B |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge |
| Size: | Medium (54□17-145 mm) |
| Frame Shape: | Cat eye |
| Material: | TR90 |
| Price: | Above $40 |
| weight: | 16g |
| lensDiagonalSize: | 54mm |
| Lens Width: | 54 mm |
| Lens Height: | 46 mm |
| Bridge Width: | 17 mm |
| Frame Width: | 132 mm |
| Temple Length: | 145 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Transitions® & Photochromic
2-in-1 lenses that automatically darken when exposed to direct sunlight.
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.
Blue Light Blocking
Protect your eyes from the negative side effects of phone, computer, and tablet screens.
Clear
Traditional, transparent lenses perfect for everyday use
Share your experience with this product
I like these glasses
Super cute and comfortable
1st Time Order, And I Love Them!

Love these glasses!
Great Glasses, Great Price!
Love these frames!
Surprisingly good quality!

Love these frames!
Wish I hadn't just bought them as computer glasses

I get many compliments on these