
TR90: Ultra-Flexible Strength
Swiss-engineered thermoplastic for extremely flexibility, lightweight and durable. Memory plastic returns to shape after bending.
Product information
(55 reviews)
Share your experience with this product
Website is so easy.
Customer service was very helpful
My first trying bifocals that they…
My son loves his glasses
The best progressives I’ve ever had
I could me an ambassador for KEZVOR
Love KEZVOR
great and easy way to buy new glasses
Easy to navigate
Repeat Customer!
KEZVOR E149 S Red
Cat Eye Red Tr90 Full-rim Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | E149C |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge |
| Frame Shape: | Cat eye |
| Size: | Narrow (52□16-140 mm) |
| Material: | TR90 |
| Price: | Under $40 |
| weight: | 17g |
| lensDiagonalSize: | 52mm |
| Lens Width: | 52 mm |
| Lens Height: | 41 mm |
| Bridge Width: | 16 mm |
| Frame Width: | 123 mm |
| Temple Length: | 140 mm |




| SKU: | E149C |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Small Face, Spring Hinge |
| Frame Shape: | Cat eye |
| Size: | Narrow (52□16-140 mm) |
| Material: | TR90 |
| Price: | Under $40 |
| weight: | 17g |
| lensDiagonalSize: | 52mm |
| Lens Width: | 52 mm |
| Lens Height: | 41 mm |
| Bridge Width: | 16 mm |
| Frame Width: | 123 mm |
| Temple Length: | 140 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Transitions® & Photochromic
2-in-1 lenses that automatically darken when exposed to direct sunlight.
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.
Blue Light Blocking
Protect your eyes from the negative side effects of phone, computer, and tablet screens.
Clear
Traditional, transparent lenses perfect for everyday use
Share your experience with this product
Website is so easy.
Customer service was very helpful
My first trying bifocals that they…
My son loves his glasses
The best progressives I’ve ever had
I could me an ambassador for KEZVOR
Love KEZVOR
great and easy way to buy new glasses
Easy to navigate
Repeat Customer!