
Acetate: Premium Lightweight Comfort
Premium plant-based material offering rich colors and patterns. Lightweight and hypoallergenic. Perfect for all-day comfort and style.
Product information
(28 reviews)
Share your experience with this product
Edna Everidge, Eat your heart out!
Perfection!!
Perfect
Perfect Fit

Love my new glasses

Thrilled!

Great fit

KEZVOR E138 L Black Gold
Cat Eye Black Gold Acetate-metal Full-rim Bifocal & Progressive, Adjustable Nose Pads, For Wide Face, For Low Nose Bridge Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | E138A |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, Adjustable Nose Pads, For Wide Face, For Low Nose Bridge |
| Size: | Extra Wide (53□18-140 mm) |
| Frame Shape: | Cat eye |
| Price: | Under $40 |
| Material: | Acetate-Metal |
| weight: | 29g |
| lensDiagonalSize: | 53mm |
| Lens Width: | 53 mm |
| Lens Height: | 44 mm |
| Bridge Width: | 18 mm |
| Frame Width: | 138 mm |
| Temple Length: | 140 mm |




| SKU: | E138A |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, Adjustable Nose Pads, For Wide Face, For Low Nose Bridge |
| Size: | Extra Wide (53□18-140 mm) |
| Frame Shape: | Cat eye |
| Price: | Under $40 |
| Material: | Acetate-Metal |
| weight: | 29g |
| lensDiagonalSize: | 53mm |
| Lens Width: | 53 mm |
| Lens Height: | 44 mm |
| Bridge Width: | 18 mm |
| Frame Width: | 138 mm |
| Temple Length: | 140 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Transitions® & Photochromic
2-in-1 lenses that automatically darken when exposed to direct sunlight.
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.
Blue Light Blocking
Protect your eyes from the negative side effects of phone, computer, and tablet screens.
Clear
Traditional, transparent lenses perfect for everyday use
Share your experience with this product
Edna Everidge, Eat your heart out!
Perfection!!
Perfect
Perfect Fit

Love my new glasses

Thrilled!

Great fit
